Budżet Obywatelski: Tarnowskie Góry kontra Bytom – analiza porównawcza
W niektórych miastach, budżety obywatelskie stają się standardem od długiego czasu. Ciekawym przykładem jest Bytom, gdzie niedawno zakończyła się następna edycja tego wydarzenia. Zanotowano rekordową liczbę głosów, bo aż 40 tysięcy. Spośród czterdziestu dwóch projektów do wyboru, mieszkańcy zdecydowali, które zostaną zrealizowane. Szczegółowe wyniki możemy znaleźć w artykule „Wąskotorówka przepadła, są pieniądze na oazę dla…”.
Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się w Tarnowskich Górach, gdzie ze wdrożeniem budżetu obywatelskiego od początku wiązały się problemy. Mieszkańcy mają wpływ na to, jak zostaną rozdysponowane fundusze, jednak nie zawsze było to sprawiedliwe.
Gdy budżet obywatelski miał formę plebiscytu, projekty z większych dzielnic często wygrywały kosztem tych z mniejszych. Jest to szczególnie problematyczne, gdy uwzględnimy, że miasto od samego początku przeznaczało na ten cel niewielką kwotę. To ograniczało zakres zgłaszanych zadań i skutkowało tym, że część z nich nie mogła zostać zrealizowana.
W 2024 roku na budżet obywatelski przeznaczono 600 tysięcy złotych, co jest niewielką sumą, zwłaszcza w porównaniu z Bytomiem, gdzie na ten sam cel przeznaczono 6 milionów złotych.
Co więcej, w Tarnowskich Górach w tym roku głosowanie mieszkańców nie było nawet konieczne. Grupa zajmująca się budżetem obywatelskim oceniła 11 wniosków i podjęła decyzję o realizacji wszystkich z nich w 2024 roku.