Tarnowskie Góry – miasto pełne historii
Tarnowskie góry to miasto, które na kartach historii spisuje swe zasługi od XV wieku. Prawa miejskie otrzymało jednak dopiero w 1526 roku. W tym samym roku uzyskało także inne przywileje, w tym jeden, który miał za zadanie wzmocnić górników – akt wolności górniczej. Na przestrzeni lat budowało swą historię dzięki różnego rodzaju kruszcom, lecz nie tylko! Czym zasłynęły Tarnowskie Góry i jaka jest historia tego miejsca? Odpowiedź poniżej!
Tarnowskie Góry – historia miasta
Historia miasta Tarnowskie Góry rozpoczyna się w 1490 roku, w którym wydobyta zostaje pierwsza bryła kruszcu, co było bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia osadnictwa górniczego na tych terenach. Wraz z górnictwem rozwijały się także innego rodzaju rzemiosła, jak również handel, dzięki czemu w 1529 roku wybudowano Urząd Górniczy. Bogactwa ziemi i kruszce przyniosły Tarnowskim Górom możliwość bycia jednym z największych w Europie ośrodkiem górnictwa kruszcowego.
Tarnowskie Góry – rozwój miasta
Rozwój miasta przypadł na XIX i XX w., bowiem w poprzednim wieku powstała nowa kopalnia i huta „Fryderyk”. Ponowny rozwój górnictwa przyczynił się do utworzenia szkoły górniczej, co nastąpiło w 1803 roku. W tym samym roku powstaje drukarnia, nowe fabryki, jak również huty. Górnicy otrzymują kolejne przywileje, ponieważ utworzona zostaje Spółka Bracka, która zajmuje się ich ubezpieczeniem.
Początek XX wieku to także koniec pewnej epoki, gdyż zasoby kruszców maleją, co przyczynia się do zaprzestania ich wydobycia.
Choć na przestrzeni kolejnych lat kruszce nie miały wpływu na rozwój miasta Tarnowskie Góry, to właśnie z nich ono najbardziej słynie. Jest to widoczne gołym okiem, bowiem w tym mieście mamy możliwość zwiedzania tarnogórskiej Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO